Kawomaty / automaty vendingowe

Vending - poznaj automaty vendingowe dla każdej branży

Termin vending pochodzi z języka francuskiego i wywodzi się od słowa vendre, które oznacza sprzedawać. Obecnie automaty vendingowe są używane na całym świecie. W Polsce obszar zastosowań jest nadal dość ograniczony. Dzieje się tak ponieważ, automaty do sprzedaży w naszym kraju zaczęto stosować dopiero w latach dziewiędziesiątych. Jaką rolę automaty vendingowe odgrywają dziś i co przyniesie przyszłość?

Automaty vendingowe - pomysł na biznes z Kolonii

Ludwig StollwerckNiemiecki producent czekolady Ludwig Stollwerck odkrył proste automaty na monety podczas podróży do USA w 1886 roku. Był tak przekonany do tej koncepcji, że po powrocie założył pierwsze automaty vendingowe w Niemczech. Szczególnie przekonała go prosta koncepcja milczącego zawarcia umowy. Dzieje się tak dlatego, że bez większego wysiłku można tu zawrzeć umowę sprzedaży między przedsiębiorcą a klientem. Opiera się to na oświadczeniu woli, że klient dobrowolnie wprowadza swoje pieniądze lub kartę bankową do automatu.

Automaty vendingowe stanowią ważną część tej branży. Usługi oferowane przez branżę vendingową obejmują:

  • Firmy zajmujące się konfiguracją automatów do sprzedaży napojów i żywności
  • Producenci akcesoriów do automatów vendingowych
  • Firmy produkujące kubki i opakowania do automatów vendingowych
  • Konserwacja systemów kasowych i płatniczych
  • Konserwacja automatów vendingowych

Vending - obecnie produkt związany z zaopatrzeniem pracowników

Automaty vendingowe można znaleźć na całym świecie w wielu miejscach. Przede wszystkim są one dostępne na rynku azjatyckim. W czołówce znajduje się Japonia, w której działa około pięciu milionów automatów vendingowych. W tym miejscu praktyczne punkty vendingowe stały się integralną częścią codziennego życia i jako wyraz koncepcji usługowej stanowią element krajobrazu miasta. Oprócz żywności nadającej się do przechowywania, takiej jak napoje i przekąski, w vendingu sprzedawane są również świeże produkty. Ponadto sprzedawane są produkty codziennego użytku, takie jak pieluchy, przybory toaletowe, a nawet odzież. Istotną rolę odgrywa tu również rynek amerykański. Praktyczne automaty do samodzielnego zaopatrzenia znajdują się głównie na terenach wiejskich. Stanowią one opłacalne rozwiązanie pozwalające zniwelować różnicę między podażą usług a popytem na nie.

W Polsce automaty vendingowe są wykorzystywane przede wszystkim w ramach firmowego cateringu pracowniczego. W szczególności, gdy konieczne jest zapewnienie całodobowego wyżywienia. W szpitalach, stołówkach lub na terenie firm istnieje zatem szczególnie duże zapotrzebowanie na rozwiązania vendingowe. Jednak świadomość jej stosowania zmienia się także w Polsce. Jednym z przykładów są sklepy samoobsługowe, które oferują swoje towary do sprzedaży za pośrednictwem automatów poza godzinami otwarcia.

Automaty do kawy - rozwijająca się branża

Jednym z obszarów, w którym vending ma szczególnie silną pozycję, jest dostarczanie gorących napojów. W Polsce działa około 25 000 automatów do sprzedaży kawy i napojów. Ponadto działa około 15 tys. automatów do sprzedaży innych produktów w tym snacków. Zapewniają one pracownikom i klientom dostęp do świeżych, gorących napojów przez całą dobę. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości rozwiązania w tej dziedzinie, oferta jest stale udoskonalana. Coraz więcej firm współpracuje z profesjonalnymi dostawcami, którzy wynajmują dostosowane do potrzeb automaty do kawy.

Profesjonalni dostawcy w pełni automatycznych ekspresów do kawy oferują nie tylko same automaty, ale także dodatkowe usługi i odpowiednie akcesoria. Od kawy, przez przekąski, po zupki - profesjonalną stację z gorącymi napojami dla pracowników można wyposażyć zgodnie z indywidualnymi wymaganiami.

Vending - branża z przyszłością

Vending ma do zaoferowania interesujące możliwości dla wielu branż. W najbliższych latach nastąpi znaczny wzrost. Przyniesie to korzyści zarówno tym, którzy korzystają z urządzeń, jak i podmiotom z branży po stronie dystrybucji. W szczególności firmy, które potrzebują wysokiej jakości rozwiązań w zakresie zaopatrzenia pracowników, mogą skorzystać z zalet tych możliwości.

Coffee Partner jest przygotowany na rozwój branży vendingowej. Od wielu lat działamy w branży zaopatrzenia pracowników w najlepsze produkty - zarówno kawy, gorące napoje jak i przekąski. Zarząd Coffee Partner bazuje tylko i wyłącznie na nowych automatach vendingowych, które pozwalają na zachowanie najwyższej jakości. Nie sprowadzamy uzywanych urządzeń z rynku niemieckiego.

Zapraszamy do współpracy!