Dzierżawa i leasing ekspresów do kawy Które rozwiązanie wybrać?

Dzierżawa i leasing ekspresów do kawy
7 lipca 2020, 20:39

Do niedawna jedyną opcją posiadania  ekspresu do kawy był jego zakup. A dziś? Niekoniecznie. Producenci i firmy  doskonale zdają sobie sprawę z tego, że za jakością i niezawodnością kryje się spory jednorazowy wydatek.  Obecnie ekspres staje się standardem nawet w  jedno czy kilkuosobowych biurach,  warto więc rozważyć inne opcje niż zakup jak np. dzierżawa ekspresu. Dlatego właśnie powstał ten artykuł - aby pomóc Ci w wybraniu najkorzystniejszego rozwiązania.

Dzierżawa czy leasing ekspresu do kawy? Na czym polega różnica?
 

Firmy oferujące ekspresy do kawy proponują 2 rozwiązania: leasing oraz dzierżawę. Oba wiążą się z mniejszymi kosztami, niż zakup profesjonalnego ekspresu, niemniej jednak istnieją między nimi istotne różnice.

Dzierżawa oraz leasing są rodzajami umowy wynajmu urządzenia. W świetle prawa osoba, która wzięła ekspres w leasing jest “Korzystającym”, a dzierżawiąca “Dzierżawcą”. Korzystający podpisuje umowę wynajmu na wcześniej ustalony okres, natomiast Dzierżawca może podpisać umowę na czas określony lub nieokreślony. Różnice między umowami występują też w zasadach spłaty. W obu przypadkach kwota ustalana jest wcześniej, niemniej w leasingu nigdy nie może być niższa, niż wartość ekspresu.

Dla kogo leasing a dla kogo dzierżawa?
 

Biorąc pod uwagę różnice między obiema umowami wynajmu, wydaje się, że leasing będzie lepszy dla najmniejszych biur i przedsiębiorstw (do 20 kaw dziennie), w których wystarczy jeden ekspres do kawy.  Ilość rat można ustalić wcześniej i wybrać najkorzystniejszą liczbę (25 – 60 rat miesięcznych). Po spłacie leasingu, pracodawca może kupić wynajmowany ekspres w korzystnej cenie.

Przedsiębiorstwa średnie i duże, wymagające przynajmniej dwóch urządzeń  powinny zdecydować się na wynajem, ze względu na większą elastyczność warunków umowy. Dodatkowo w dzierżawie, zawiera się także korzystne warunki dostaw pysznej kawy.

Obie umowy mogą obejmować również montaż urządzenia, serwisowanie oraz bieżącą konserwację.

A może jednak kupić...? - jakie są plusy i minusy?

Oczywiście zakup ekspresu do kawy ma swoje zalety. Nie można zaprzeczyć, że posiadanie sprzętu na własność to dobra rzecz, jednak nie bez wad. Kiedyś ekspres trzeba będzie wymienić, a wtedy musimy sprostać trudnej utylizacji starej maszyny. Przy dzierżawie tego problemu nie ma – zajmują się tym specjaliści z danej firmy. Jak wiadomo, w biurze ekspres do kawy będzie silnie eksploatowany, a więc nie obędzie się bez serwisu, a ten mamy zagwarantowany za darmo tylko przy dzierżawie.

Dlatego też zakup ekspresu opłaca się, ale jedynie na własny użytek, nie w firmie. Przede wszystkim ze względu na wysoką eksploatację urządzenia. Ewentualny zakup najlepiej rozważyć więc po leasingu, kiedy to już przetestowaliśmy ekspres. Wiemy, że użytkowanie nie jest nadmierne, bieżąca konserwacja nie sprawia problemów i w zupełności wystarczy do zapewnienia długotrwałego działania ekspresu.