Kawiarnia w biurze - czemu nie? Jaki powinien być idealny ekspres do biura?

Kawiarnia w biurze - czemu nie?
30 czerwca 2024, 18:40

Picie kawy deklaruje 75% Polaków, z czego 55% pije ją w pracy. Prawie połowa twierdzi że, pracuje mniej wydajnie, jeśli nie rozpocznie dnia od wypicia filiżanki pobudzającego napoju.

Wysokiej jakości ekspres do kawy staje się więc biurowym standardem. Jakimi funkcjami powinien się charakteryzować, aby idealnie sprawdził się w biurze?

6 podstawowych funkcji w idealnym ekspresie do kawy

Przerwy kawowe w pracy odbiegają od klimatu typowej kawiarni. W biurowych warunkach liczy się wydajność – szybkość przyrządzania kaw, dzięki której unikniemy zbędnych przestojów. Należy zapewnić także odpowiednią jakość oraz możliwość wyboru różnych napojów – kawy czarne i białe. Automatyczny ekspres ciśnieniowy idealnie sprosta takim wymaganiom.

1. Zintegrowany młynek

Najsmaczniejsza kawa to ta świeżo mielona. Ekspres powinien też posiadać solidny automatyczny młynek do mielenia ziaren, który zapewni brak przestojów w przygotowywaniu kolejnych porcji.

2. Duże pojemniki na ziarna kawy i wodę

Opowiednia wielkość pojemników pozwala na ich najrzadsze uzupełnianie. Na przykład do mniejszych biur, w których pracuje od 1 do 35 osób, wystarczy zbiornik kawy ziarnistej na 0,5 kg oraz zbiornik na wodę: 2.5 l (ekspres Franke A300). Do biur średnich idealny będzie ekspres np. Jura WE8, który taki zbiornik ma już o pojemności 3l.

 

 

3. Spieniacz do mleka

Wbudowany pojemnik na mleko z systemem automatycznego czyszczenia to wyposażenie, które znacząco poprawia wydajność pracy ekspresu. Takie rozwiązanie umożliwia przygotowanie podstawowych wariantów kaw mlecznych jak cappuccino czy latte. Pełna automatyka oszczędza wiele czasu i pracy związanej z ręczną konserwacją spieniacza. Możemy oczywiście wybrać system z rurką, pobierający mleko z kartonika, jednak jego czyszczenie jest już bardziej wymagające.

4. Przyciski typu „One-touch” do kaw mlecznych

Wielu producentów zadbało, aby ekspresy szybko i łatwo przyrządzały kawy mleczne o najwyższej jakości. Jeśli capuccino czy latte ta ważny punkt w kawowym menu pracowników, warto zwrócić uwagę czy ekspres posiada program typu „One-touch”. Dzięki tej opcji, kawę mleczną przyrządza się za pomocą 1 przycisku na panelu sterowania. Urządzenie automatycznie dobiera odpowiednie proporcje mleka i wody.

5. Czytelny interfejs i przyciski – prosta obsługa

Obsługa ekspresu powinna być jak najprostsza, najlepiej przy użyciu czytelnego wyświetlacza lub podświetlanych przycisków. Menu w języku polskim będzie dodatkowym atutem.

6. Łatwy w czyszczeniu i konserwacji

Warto zwrócić uwagę, czy ekspres posiada automatyczne systemy czyszczenia i odkamieniania. Dobrą wiadomością jest to, że w profesjonalnych automatycznych ekspresach ciśnieniowych systemy te są już standardem. Trzeba jednak pamiętać o używaniu renomowanych i rekomendowanych przez producenta środków czyszczących i odkamieniających.